Staršiu verziu webu nájdete TU.

Vitamíny pre našich seniorov

Vitamíny sú základné kamene nášho zdravia. Bez nich by v tele neprebiehali životne dôležité biochemické pochody. Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny ovplyvňuje nielen našu fyzickú výkonnosť, ale aj duševnú pohodu. Kto nemá dostatok vitamínov, cíti sa často unavený a vyčerpaný. Sú totiž životne dôležité: riadia a stimulujú metabolické procesy, dodávajú telu energiu a posilňujú imunitný systém človeka.

 

Vitamíny: Prírodné alebo z kapsúl?

Vitamíny získavame stravou, pretože telo si ich samo nedokáže vyprodukovať. Nájdete ich v ovocí a zelenine, v mlieku, mäse, aj v obilninách. Nie vždy pre naše telo dokážeme zabezpečiť dostatok vitamínov potrebných pre optimálne fungovanie nášho tela. Vtedy môžeme nedostatok vitamínov vhodne kompenzovať vitamínovými tabletami, označovanými ako potravinový doplnok.

Imunitný systém človeka je súhrnom širokej škály procesov, ktoré chránia naše zdravie. Vplýva naň viacero faktorov, z ktorých niektoré ovplyvňujú našu imunitu negatívne, a niektoré zasa naopak našu imunitu pozitívne posilňujú.

Medzi významné faktory, posilňujúce našu imunitu, patrí pestrá strava bohatá na vitamíny na imunitu, najmä vitamíny C a D. Pre správne fungovanie však potrebuje organizmus všetky esenciálne živiny a nedostatok väčšiny z nich sa môže prejaviť ako oslabená imunita. Nenahraditeľný vplyv na posilnenie imunity má najmä vitamín D. Je dôležitým regulátorom imunitnej funkcie a jeho nedostatok zhoršuje autoimunitné ochorenia, a zároveň oslabuje obranu proti infekciám. V lete je jeho najvhodnejším zdrojom slnečné žiarenie, ktorého je však v zimnom období nedostatok. Od septembra najmenej do začiatku apríla potrebné UV-B žiarenie nepreniká vrstvou atmosféry a vitamín D sa tak v pokožke netvorí. A pretože ani potraviny neobsahujú vitamínu D dostatok, je v tomto období dôležité vitamín D doplňovať.

 

Na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva bude starším občanom s trvalým pobytom v našej obci (rok narodenia 1956 a menej) poskytnutý balíček vitamínov, podporujúcich imunitu, tak dôležitú najmä v súčasnej pandemickej situácii:

 

Celaskon tablety 250mg 30 tabliet

Liek obsahuje kyselinu askorbovú (vitamín C). Užíva sa napríklad na prevenciu alebo liečbu stavov nedostatku vitamínu C v organizme, najmä v období zvýšených nárokov (pri namáhavej práci, športe, infekčných chorobách, v rekonvalescencii po infekčných chorobách, po ťažkých úrazoch, popáleninách, rozsiahlych operáciách, pri jednostrannej výžive, u starých ľudí, u fajčiarov a pod.).

 

D3 Vitamín ALFA VITA FORTE 1000 I.U. 30 tabliet

Výživový doplnok s vitamínom D3 cholekalciferol prispieva k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu, k normálnej hladine vápnika v krvi, k udržaniu zdravých kostí, zdravých zubov, k udržaniu správneho fungovania svalov a k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Prečo potrebujeme vitamín D? Prečítajte si TU.

Použitie: Odporúčané dávkovanie 1 tabl. denne (nie viac) po jedle. Tabletu zapiť dostatkom tekutiny.

 

Zinok Dobré z SK 15 mg 1x30+10ks

Výživový doplnok na doplnenie denného príjmu zinku. Zinok prispieva k udržaniu zdravých kostí, vlasov, nechtov, pokožky, k udržaniu dobrého zraku, k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Použitie: Odporúčané dávkovanie 1 tableta denne. Neprekračujte ustanovenú dennú dávku.

 

Našim spoločným prianím je, aby sa našim občanom aj s pomocou poskytnutých vitamínov podarilo odolať nepríjemnej nákaze COVID-19 a prežili toto neľahké obdobie bez ujmy na zdraví či nepríjemných následkov. Po prvý krát bude balíček vitamínov, v ktorom bude aj respirátor a bavlnené rúška, poskytovaný starším občanom s trvalým pobytom v našej obci (rok narodenia 1956 a menej) pri testovaní v sobotu 13. 3.2021.

 

 

Zobraziť v: