Staršiu verziu webu nájdete TU.

Stavanie mája

S príchodom mája, mesiaca lásky, prišiel aj čas stavania májov, ktoré sú symbolom príchodu jari, znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Stavanie májov v predvečer prvomájovej noci nesie v sebe odkaz, ospevujúci tvorivú silu prírody a i radosť z víťazstva jari nad zimou.

 

Tohtoročný máj roku 2022 vojde do histórie aj ako symbolické ukončenie obdobia pandémie spôsobenej koronavírusom. Ukazuje sa, že obdobie prísnych opatrení máme za sebou a všetci iste veríme, že práve stavaním mája sa opäť navraciame k nášmu bežnému život tak, ako sme naň boli navyknutí.

 

A tak aj bolo... V úvode kultúrneho programu sa podvečer 30. apríla 2022 prihovoril občanom, ktorí prijali pozvanie od obecného úradu a členov DHZ starosta obce Ing. Ľubomír Škriečka.

Po príhovore sa divákom predstavili naše hudobné talenty... heligonkári zo SZUŠ v zastúpení: Martina Červeňanová, Táňa Chorvátová, Tatiana Gabrhelová a Milan Bulko (foto dolu - zľava). Už po prvých minútach hrania bolo všetkým zrejmé, že tento hudobný nástroj malým muzikantom prirástol k ich srdiečkam. Ich šikovné prsty rozozvučali  heligónky aj vďaka dobrému učiteľovi Michalovi Rehákovi (foto dolu - vľavo). Pre všetkých to bol pekný hudobný zážitok. Odmenou pre nich bol zaslúžený potlesk, ktorý vyčaril na ich tvárach radostný úsmev.

Tradičnú atmosféru pri stavaní mája umocnili aj piesne speváckej skupiny Studienka, ktoré si pre túto príležitosť ochotné speváčky s harmonikárom pripravili.

Počas programu krásne dievky v krojoch zdobili máj krepovými stuhami rôznych farieb a veľkostí. A bolo ich dostatok! Koľko si ich pripravili, toľko si aj zavesili.

Našich občanov prišla zabaviť aj kapela Huncúti, pri ktorej si vo veselej nálade zaspievali a zatancovali mladšie, aj staršie generácie.

Po vyzdobení odovzdali milé dievky Kristína Horňáková, Diana Janišová, Miroslava Mikulová, Nina Kňazovčíková a Katarína Holíčková (foto dolu - zľava) krásny máj do rúk našich hasičov. A to doslovne... Mocní hasiči pristúpili k máju, a tak, ako býva zvykom, vlastnoručne máj postavili.

Stavanie mája si užívali aj tí najmenší. Či už tancovaním alebo maškrtením na cukrovej vate. Malým „bonusom“ bol cukrík od našich dievok. Tie nezabudli ani na „dospelákov“, ktorým ponúkali kalíšek pálenky.

V ponuke bolo aj ďalšie občerstvenie: grilované klobásky od našich hasičiek alebo čapované pivo od pána Breznického.

Vo veselej nálade čas s priateľmi a rodinnými známymi plynul rýchlo... Ťažko sa preto lúčilo v neskorých nočných hodinách nielen s nimi, ale aj so skvelou kapelou, ktorá sa na záver rozlúčila piesňou „Načo pôjdem domov“.

Veríme, že si návštevníci podujatia odniesli len príjemné zážitky. Už teraz sa tešíme na ich spoločnosť pri ďalších kultúrnych alebo športových podujatiach.

 

Na záver patrí poďakovanie:

- starostovi obce Ing. Ľubomírovi Škriečkovi

- Ľubomírovi Minárechovi

- rodine Nimásovej (darovanie májky)

- členom DHZ Chocholná-Velčice

- Michalovi Rehákovi

- žiakom SZUŠ Chocholná-Velčice

- speváckej skupine Studienka

- kapele Huncúti

- dievkám v krojoch (zdobenie mája)

- Jozefovi Kráľovi (cukrová vata)

- Petrovi Breznickému (výčap)

- pracovníkom obecného úradu

- a všetkým, ktorí prispeli alebo pomohli pri organizácii stavania mája.

 

Zobraziť v: