Staršiu verziu webu nájdete TU.

Knižné novinky v obecnej knižnici

Kniha je najväčší priateľ človeka a patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Obecný úrad podporuje našich čitateľov, a preto opäť zakúpil 82 nových knižných titulov. Milovníci kníh si medzi novinkami nájdu náučnú literatúru pre dospelých aj deti, beletriu, aj detskú literatúru. Ak patríte k menej skúseným čitateľom, knihovníčka Jarmila Spačková Vám ochotne poradí. Obecná knižnica je otvorená každý utorok od 14:00 do 18:00 hod. Členský príspevok na jeden rok je pre dospelých: 1€. Deti, študenti a dôchodci: 0,50 cent.

 

Prehľad nových kníh

 

Domáca lekáreň

Vydal Bookmedia, Ostrava 2020

Táto publikácia obsahuje cenné rady týkajúce sa každodenných stravovacích návykov, keďže strava hrá veľkú úlohu pri prevencii chorôb ako aj počas rekonvalescencie.

 

Maria Lohmanová – Zásaditý doktor

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2016

Či trpíte nedostatkom energie, poruchami spánku, kožnými problémami alebo bolesťami hlavy - často je dôvodom týchto ťažkostí prekyslenie tela.

 

Maria Trebenová - Liečivé rastliny z Božej záhrady

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2014

Táto kniha poradí čitateľom so zdravotnými ťažkosťami správne využívať liečivé rastliny.

 

Milan Lackovič - Prírodné krásy Slovenska - Plesá

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2015

Všetky jestvujúce plesá podrobne spracováva táto kniha, ktorá sa skladá zo štyroch kapitol. Keďže opisuje tatranské plesá, jednotlivé kapitoly tvoria Západné Tatry, Vysoké Tatry, Belianske Tatry a Nízke Tatry.

 

Ladislav Khandl - Rozhľadne

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2012

Rozhľadne na Slovensku sú veľmi rozdielne. Niektoré sú monumentálnymi objektmi, iné sú stredne náročnými stavbami, avšak viaceré sú dielom amatérskych nadšencov, ktorí sa nebáli námahy a prekážok na ceste k tomu, aby sprístupnili krásne výhľady sebe aj iným.

 

Ján Lacika - Najkrajšie vyhliadky

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2016

Z tisícok miest s výhľadom je vybraných dvesto najkrajších predstavujúcich najpôsobivejšie a najfotogenickejšie scenérie na Slovensku.

 

Iveta Zuskinová - Skanzeny

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2008

Publikácia sa snaží byť tak trochu turistický sprievodca o skanzenoch a jej cieľom je poskytnúť čitateľovi komplexnú predstavu ešte skôr, ako niektorý z nich navštívi.

 

Daniel Kollár - Od hradu k hradu 1.

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2017

Trasy v publikácii väčšinou patria medzi nenáročné až stredne náročné trasy. Takmer všetky z nich sa dajú absolvovať pešo i na bicykli.

 

Daniel Kollár - Od hradu k hradu 2.

Vydalo vydavateľstvo Dajama, Bratislava 2018

Máloktoré slovenské mesto sa na svojom území môže pochváliť dvomi hradmi, ako je to v prípade Zvolena. Trasa spájajúca jeho dva hrady od mladšieho Zvolenského zámku k staršiemu Pustému hradu, ktorý je známy aj ako starý Zvolenský hrad.

 

Michaela Ella Hajduková - Zimný palác

Vydalo vydavateľstvo Motýľ, Bratislava 2021

Petrohrad súčasnosť uprostred zasneženého námestia pred Zimným palácom sa cez noc objaví rakva so sklenným vekom.

 

Tamera Alexanderová - Farby pravdy

Vydal Copyright i527, 2021

V meste poznačenom vojnou sa istá žena púšťa do beznádejného pátrania a istý muž musí čeliť minulosti na mieste, ktoré ho takmer zničilo.

 

Sandra Brown - Podlé úmysly

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2021

Strhujúci dej je nabitý prekvapivými zvratmi, príťažlivé postavy a šokujúce rozuzlenie sú zárukou skvelého čitateľského zážitku.

 

Jane Featherová - Diamantové pokušenie

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2020

Dedičke vplyvnej londýnskej rodiny osud nadelil nevšednú krásu, bystrý rozum a nezávislého ducha. Po smrti rodičov sa stane majiteľkou výnosných baní v Južnej Afrike, no jej veľké šťastie neprinesú.

 

Jane Featherová - Zafírové zvádzanie

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2021

Tentoraz sa v centre pozornosti ocitá pôvabná a bystrá Fenella, jediná dcéra lorda a lady. Jej nezávislej povahe a nespútanému temperamentu sa priečia zaužívané spoločenské konvencie.

 

Jane Featherová - Rubínové očarenie

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2021

Posledná z trojice priateliek vyrástla v šľachtickej rodine, no napriek konzervatívnej výchove sa z nej stala voľnomyšlienkarka bojujúca za volebné právo žien.

 

Michael Connelly - Výstraha

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2020

Pred štyrmi rokmi som pre článok prišiel o všetko. Stratil som prácu aj ženu, ktorú som miloval. Pokašlal som to. Nestaral som sa o to najcennejšie, čo som mal.

 

Donato Carrisi - Súd duší

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2014

V Ríme zmizlo dievča. Niekto ho uniesol a nevie sa, či je ešte nažive. Polícia prípad rýchlo uzavrela, skutočné pátranie sa rozbieha až členom starobylej sekty spovedníkov spojenej s Vatikánom.

 

Soňa Bulbeck - Tajomstvo závoja

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Túžba odhaľovať tajomstvá drieme v každom z nás... jednoducho sme od prírody zvedaví. Slovenské aj české nevesty sú zahalené priesvitným závojom a to, čo sa skrýva pod ním, nie je pre ženícha žiadnym tajomstvom, svoju vyvolenú videl predtým už mnohokrát.

 

Michael Connelly - Advokát zo zadného sedadla

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2015

Mikey Haller je právnik bez kancelárie. Úraduje na zadnom sedadle svojho lincolna, a tak je vždy nablízku svojim klientom.

 

John Grisham - Strážni anjeli

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2020

V malom floridskom meste zastrelili mladého právnika, keď večer pracoval pri svojom stole. Vrah nezanechal stopy. Nebolo svedkov ani motívu.

 

John Grisham - Ostrov Camino

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2018

Gang zlodejov uskutoční lúpež storočia a odnesie si z Firestonovej knižnice Princetonskej univerzity korisť nevyčísliteľnej hodnoty, poistenú na dvadsaťpäť miliónov dolárov.

 

Katarína Gillerová - Dievča v zrkadle

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2018

Hotely, koncertné sály, ustavičné cestovanie - tak vyzeralo detstvo Olívie, ktorej rodičia mali kapelu. Chýbali jej kamarátky a pocit rodinnej istoty.

 

Agatha Christie - Predávkovanie smrťou

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2021

V živote slávneho Hercula Poirota sa ani taká banálna záležitosť, ako návšteva zubára nemôže odohrať bez toho, aby došlo k vražde. Zopár hodín po jeho odchode z ordinácie nájdu doktora s guľkou v hlave a pištoľou na dlážke.

 

Dominik Dán - Bremeno minulosti

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2021

Práca na oddelení vrážd pripomínala niekedy Krauzovi jazdu na horskej dráhe - raz hore, raz dolu. Raz nevedeli, kam skočiť, inokedy akoby si vrahovia vybrali náhradné voľno.

 

Alice Feeneyová - Niekedy klamem

Vydalo vydavateľstvo Aktuell, Bratislava 2021

Amber sa preberie v nemocnici. Nedokáže sa pohnúť. Nemôže rozprávať. Nedarí sa jej otvoriť oči. Počuje ľudí, ktorí sa okolo nej pohybujú, oni však netušia, že ich vníma.

 

Michael Connelly - Zákon neviny

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2021

Michael Haller čelí vážnemu obvineniu - je podozrivý z vraždy bývalého klienta. Prípad pridelia sudcovi, ktorý nemá Hallera veľmi v láske, keďže sa v minulosti proti jeho rozsudkom úspešne odvolal, a ten ho pošle rovno do väzby.

 

Ivana Havranová - Keď umrie láska

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Skutočné príbehy ľudí, ktorí si boli veľmi blízki, ale všetko pekné už pominulo, nastúpilo násilie, rešpekt zmizol do nenávratna. Facky, krik, plač, zloba.

 

Ivana Havranová - Zradená

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Romanticko - tragický príbeh plný emócií, žalostných epizód, v ktorých si dve jednoduché ženy navzájom kruto ubližujú.

 

Vicky Hill - Zamiluj sa do mňa

Vydalo vydavateľstvo Bestseler Book

Vicky má tri kamarátky, život úspešnej dizajnérky v Los Angeles a krátko pred svadbou. Chystá sa vydať za muža, ktorého pozná od školy a podľa všetkého aj miluje. Alebo si to aspoň myslí...

 

Kristi Ann Hunterová - Záhadná guvernantka

Vydalo vydavateľstvo Copyright i 527.net, 2020

Po stretnutí s lordom si Kit po prvýkrát v živote želá, aby všetko bolo inak, no nezáleží na tom, po čom túži. Už veľmi dávno zasvätila svoj život pomoci ženám, čo utekajú pred rovnakým opovrhnutím, ktoré aj ju vyhnalo z Londýna a tiež výchove nevinných detí.

 

Kristi Ann Hunterová - Odvážna dáma

Vydalo vydavateľstvo i527. Net, 2020

Daphne si posledných dvanásť rokov spokojne nažívala v ústraní vo svojom vlastnom svete. Mala všetko, čo potrebovala - svojich blízkych, ktorých nadovšetko milovala, skutočný domov a čas, keď sa mohla oddávať snívaniu s otvorenými očami.

 

Kristi Ann Hunterová - Hľadanie domova

Vydalo vydavateľstvo i527.net, 2020

Jessamine strávila väčšinu svojho života schovávaním sa a neustálym sťahovaním z miesta na miesto. Chcela sa tak vyhnúť minulosti, ktorú za sebou zanechala.

 

Agatha Christie - Mŕtva v lodenici

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2016

Manželia dostanú nezvyčajný nápad usporiadať pre hostí letnej slávnosti hru na vraždu, a tak požiadajú autorku detektívok, aby pre nich hru zorganizovala. Nakoniec sa vražda stane skutočnosťou.

 

Agatha Christie - Karty na stole

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2016

Pán Shaitana, bohatý a výstredný zberateľ kuriozít, sa v spoločnosti preslávil okázalými večierkami. Keď sa tento záhadný človek pochváli Herculovi Poirotovi, že vražda je preňho formou umenia, detektív len váhavo prijme pozvanie na bridžový večierok, počas ktorého mu hostiteľ plánuje predstaviť súkromnú, "zbierku vrahov".

 

Karina Janská - Uväznená v manželstve

Vydalo vydavateľstvo Bestseler Book 2020

Mladučká naivná Nora sa po krátkej známosti zrazu ocitá v manželstve s o pätnásť rokov starším atraktívnym mužom. Poradí si mladá žena s manželom, ktorý ju má pod absolútnou kontrolou?

 

Mirka Manáková - V tieni arabskej lásky

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Stefanie odchádza na misiu do Iraku pomáhať utečencom, ktorí počas vojny prišli o svoje domovy. Neraz sa stáva svedkom nebezpečných situácií, stojí oproti džihádistom, krutým bojovníkom Islamského štátu.

 

Mirka Manáková - V pasci Araba

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2019

Sára sa dostala do zajatia šejka Abdullaha. Stáva sa jeho otrokyňou, až, kým sa jedného dňa v dome neobjaví muž, ktorý si ju chce zobrať za manželku.

 

Mirka Manáková - Noci s cudzincom

Vydal Bestseler Book

Tereza sa na internete zoznámi s cudzincom a túži s ním prežiť milostné dobrodružstvo. On má však podmienku. Pri stretnutí ho nemôže vidieť ani počuť... Môže ho iba cítiť!

 

Adriana Macháčová - Dokonalý v manželstve

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2020

Povedal niekto skutočnú pravdu o svojom manželstve? Nina Martinková rozhodne nie. Po rozvode rodičov na vlastnej koži spoznala, čo je to vyrastať bez matky.

 

Johanna Lindsezová - Nežný darebák

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2021

Počas dlhej cesty na otvorenom mori nič nezabráni vzájomnej príťažlivosti a vášni dvoch mladých ľudí. Ich zväzku však stojí v ceste veľa prekážok, ktoré prekoná len skutočná láska.

 

Meghan March - Hriešne očarujúci

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2021

Whitney Gablová je žena, ktorú by ste chránili do posledného dychu. Udržali si ju stoj, čo stoj. Postarali sa o ňu. Konečne som sa poučil z dávnych chýb a je načase dokázať, že som muž, ktorý si ju zaslúži. Nech si to žiada akékoľvek obete.

 

Martina Monošová - Ples u vojvodkyne

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Na francúzskom zámku Anet sa za dramatických okolností objaví mladučká šľachtičná, ktorá nielenže stratila pamäť, ale ani nerozpráva. Jej príchod zasiahne do života majiteľky zámku ako aj ostatných členov domácnosti.

 

Martina Monošová - Zlodeji bozkov

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Mladá talentovaná fotografka Ema nedávno doštudovala a so snúbencom Kamilom si plánujú aj spoločnú profesionálnu budúcnosť. Ema však zistí, že pre Kamila nie je jediná. Citovo otrasená začína od nuly.

 

Martina Monošová - Ruže pre princeznú

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Kráľa trápia starosti. Nečakane zomrela jeho matka a po nevydarenej svadbe vojvodu sa znovu stratila Sophie. Ak sa čím skôr nenájde, jeho veličenstvo očakáva veľké nepríjemnosti.

 

Martina Monošová - Markízino tajomstvom

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Markíza Sophie sa nachádza zajatá na zámku svojho snúbenca, nebezpečného vojvodu Clauda. Naďalej po nej pátra markíz a falošný mních, skrývajúci svoju znetvorenú tvár pod maskou, sa pokúša zistiť, kým je...

 

Martina Monošová - Rytierova druhá šanca

Vydalo vydavateľstvo Marenčin PT, Bratislava 2021

Ples u vojvodkyne Diany sa neskončil podľa jej predstáv. Nielenže sa nepodarilo zistiť, kto neznáma šľachtičná je, ale náhle niekam zmizla. Jej totožnosť dokáže objasniť len samotný kráľ, ale ten váha, aby nespôsobil škandál.

 

Erin McCahanová - Cudzie slovo láska

Vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri, Bratislava 2014

Vtipný a zároveň dojímavý príbeh mimoriadne inteligentnej šestnásťročnej Josie. Hlavná hrdinka nerieši nijaké hlboké problémy.

 

Jo Nesbo - Kráľovstvo

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2020

Hlavným hrdinom je mechanik Roy, ktorý žije na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život.

 

Tammy Robinsonová - Inak normálni

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2018

Maddy má kopu povinností a žalostne málo času na súkromný život. Doteraz jej to neprekážalo. Nikdy nemala pocit, že o niečo prichádza. Ale po jednom rande sa nemôže ubrániť myšlienkam. Takéto to teda je?

 

Andrea Rimová - Modlitba za krutých

Vydalo vydavateľstvo Motýľ, Bratislava 2020

Detstvo bez otca, matkin odmietavý prístup, nefungujúce vzťahy s mužmi... Napriek všetkému je Laura šťastná. Práca snov v časopise ďaleko od domova dáva jej umeleckej duši krídla a napĺňa ju. Všetko sa zmení v momente, keď sa jej mama zraní pri páde a je odkázaná na dcérinu pomoc.

 

Jana Pronská - Diablova zajatkyňa

Vydal Slovenský spisovateľ, Bratislava 2018

Až sestrina tragická smrť prinúti rytiera Rolanda pozdvihnúť meč proti krutej vláde županovho synovca Balašu. Podarí sa mu dobyť kráľovský hrad, stane sa pánom Spiša.

 

Jo Nesbo - Žiarlivec a iné príbehy

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2021

Vyšetrovateľ sa vďaka trpkej životnej skúsenosti stáva expertom na zločiny spáchané zo žiarlivosti. Podarí sa mu vystopovať muža podozrivého z vraždy svojho dvojčaťa?

 

Michal Slanička - Prešporské srdce

Vydalo vydavateľstvo Motýľ, Bratislava 2020

Nebyť požiaru, možno by sa medovnikárova dcéra Kristína nikdy s mladým rybárom Jurajom nespoznala. Jej otec si však po jej boku predstavuje Eugena - syna z urodzenej rodiny vinára.

 

Eva Ave Šranková - Izabela... a smrť šepká o láske...

Vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri, Bratislava 2020

Francúzske kráľovstvo bolo zdrojom najkrajších, ale aj najkrvavejších príbehov európskych dejín. Práve na jeho pôde sa odvíja časť románu, ktorý je tak trochu romancou a tak trochu tragédiou.

 

Fred Vargas - Muž s modrými kruhmi

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2011

Zábavka či mánia neúspešného filozofa? Tak či onak, kruhy nakreslené modrou kriedou bujnejú na chodníkoch hlavného mesta ako burina a noc, čo noc pribúdajú ďalšie, aby dráždili zvedavosť parížskych intelektuálov.

 

Fred Vargas - Odsúdení na smrť ťa zdravia

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2007

Dej tohto románu nás zavedie do Ríma. Trojica mladých Francúzov, ktorí si ako prezývky zvolia mená rímskych cisárov, žije a študuje v Ríme.

 

Fred Vargas - Mrazivé dni

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2017

Komisár Bourlin z 15. parížskeho obvodu je privolaný k naliehavému prípadu, ktorý na prvý pohľad vyzerá ako samovražda. No prečo by profesorka matematiky na dôchodku páchala samovraždu s upraveným mejkapom a čerstvo umytými vlasmi ?

 

Marek Zákopčan - Buď mojím hriechom

Vydalo vydavateľstvo Naše vojsko, Praha 2021

Mladá šľachtičná Elena prichádza na hrad do Sokolíc, aby sa vydala za mocného grófa. Lenže srdce ju viac ťahá k jeho synovi Gabrielovi, ktorého pozná už od detstva.

 

Emily Bone - Cesty za poznaním a objavmi

Vydalo vydavateľstvo Svojtka a Co, 2016

Poďte sa pozrieť do neznáma spolu s prieskumníkmi všetkých čias. Odhaľte, čo je pod vyklápacími okienkami a vydajte sa na neuveriteľné výpravy.

 

Detská encyklopédia vied

Slovak edition, Foni book, 2019

Objavte svet inovatívnej vedy s touto obsiahlou obrazovou encyklopédiou. Táto jednoduchá kniha plná prekvapivých faktov a úžasných fotografií poskytuje komplexnú prehliadku modernej vedy.

 

Ján Lacika - 1 000 zaujímavostí Slovenska

Vydalo vydavateľstvo Ikar, Bratislava 2016

Atraktívna obrázkovo-textová kniha prostredníctvom tisícky reprezentatívnych objektov - výtvorov človeka a prírody - výstižne vypovedá o Slovensku, o tom, že jedinečnosť tejto krásnej krajiny si skutočne zaslúži pozornosť.

 

Mária Ďuríčková - Danka a Janka v rozprávke

Vydalo vydavateľstvo Mladé letá, Bratislava 2020

Danka a Janka sú sestričky dvojčence a sú celkom rovnaké. Sú také rovnaké, že keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie si je istá, či vidí seba, alebo sestru Danku.

 

Zvieratá

Vydalo vydavateľstvo Infoa, Česká republika 2018

Detská skladačka plná zvieratiek... a to či domácich, ale aj divo žijúcich zvierat. Knižka je určená pre najmenších čitateľov.

 

Traktory

Vydalo vydavateľstvo Infoa, Česká republika 2018

Detská skladačka určená pre najmenších čitateľov. Na obrázkoch nájdete rôzne typy traktorov ich rozdelenie, ale aj popis jednotlivých častí traktorov.

 

Autá

Vydalo vydavateľstvo Infoa, Česká republika 2018

Aj táto skladačka pre najmenšie deti obsahuje rôzne typy áut. Sú rozdelené na osobné, dodávky, pretekárske, prepravné, ale i špeciálne, hasičské, stavebné, poľnohospodárske či historické.

 

Mária Rázusová-Martáková - Zvieratká deťom

Vydalo vydavateľstvo Mladé letá, Bratislava 2013

Rad-radom, húsky, rad-radom, pôjdeme takto poza dom. Napásli ste sa dosýta, mamka nás pekne privíta. A ešte veľa iných riekaniek.

 

Roald Dahl - Jakub a obrovská broskyňa

Vydalo vydavateľstvo Enigma, Nitra 2021

Na strome v záhrade narástla obrovská broskyňa. Aké prečudesné tvory bývajú v kôstke tejto rozprávkovej broskyne a aké nevídané dobrodružstvá so svojimi novými kamarátmi Kubko zažije, to by vás deti ani vo sne nenapadlo.

 

Gabriela Futová - Čo učky nevedia

Vydalo vydavateľstvo Albatros, Bratislava 2019

Moja mama je učka a Števova tiež. Števo je môj najlepší kamarát. Sedíme spolu v lavici a tam dostávame tie najlepšie nápady proti nude.

 

Lady a Tramp

Vydalo nakladateľstvo Egmont, Praha 2014

V tejto knižke nájdete zaujímavé rozprávky. Jedna z nich je o dvoch psíkoch, ktoré sa volajú Lady a Tramp.

 

Marie Adamovská - Riekanky so zvieratkami

Vydalo Ottovo nakladateľstvo, Praha 2019

Každý, kto sa leva bál, celkom iste pravdu mal. Lev sa skryje do trávy, o život vás pripraví. Levice zas v skupine, lovia zviera nevinné. Trúfnu si na veľkú zver. Keď ich zbadáš, preč sa ber.

 

Jaroslava Kuchtová - Keby som mal brata

Vydalo vydavateľstvo Mladé letá, Bratislava 2017

Piatak Maťo by bol najšťastnejší chlapec na svete, keby ho rodičia boli zobrali so sebou na misiu do Afriky. Lenže oni ho nevzali! Nechali ho doma u starkej, a tak začína chodiť do novej školy. Tam naňho striehnu dvaja chalani, ktorí sa rozhodli spraviť mu zo života peklo.

 

Astrid Lindgrenová - Emil z Lonnebergy

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2020

Emil bol malý svojrázny divoch. Vyzeral milo, až by sa mohlo zdať, že je naozajstný anjel. No radšej si nič nenavrávajte. Mal päť rokov a silu ako menší vôl.

 

Astrid Lindgreyová - My všetky deti z Bullerbynu

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2020

Nám deťom z Bullerbynu je na Vianoce veselo. Pravda, veselo je nám aj inokedy. Napríklad na jar, v lete, na jeseň i v zime. Veď nám je vlastne vždy dobre a veselo.

 

Jozef Pavlovič - Hádankové korenie

Vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri, Bratislava 2014

Dve sestričky potichučky bežia vedľa seba. Bežia obe po bielobe natrúsenej z neba. Čo je to?

 

Daniela Reichstädterová - Ďuro a Muro idú do školy

Vydalo vydavateľstvo Matys, Bratislava 2018

Upraceme všetky veci, pochvália nás za to všetci. Je to celkom isto tak, vždy si treba upratať. Knižky dať na poličku, k stolu zasa stoličku, topánky majú byť v skrinke, pomôžeme hneď maminke!

 

Ľubica Kepštová - Bola raz jedna škola a iné školoviny

Vydalo vydavateľstvo Matys, Bratislava 2013

Viete o tom, že chodiť do školy môže byť nielen zaujímavé, ale aj zábavné? Že spoznávať písmenká, číslice a nových kamarátov môže byť príjemným dobrodružstvom?

 

Katarína Moláková - Mimi a Líza

Vydalo vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2018

Ďakujem vám za pozvanie, ja som svetlo, ktoré planie. Svietim deťom, ktoré vrelo otvoria dlaň pre priateľov. A hoci sa občas stane, že vám svetlo zmizne z dlane, ponorte sa do tmy smelo. Pátrajte v nej po priateľoch!

 

Peter Stoličný –-Opica škorica opäť vystrája

Vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri, Bratislava 2018

Škorica sa rozhodla, že sa medzi svojich kamarátov vráti, aby s nimi zažila nové dobrodružstvá a naučila sa ďalšie pravidlá slušnosti. Ani tentoraz neostane nič dlžná povesti veľkej šibalky a deti budú mať čo robiť, aby ju ustrážili.

 

Johanna Spyriová - Heidi, dievčatko z hôr

Vydalo vydavateľstvo Fortuna Libri, Bratislava 2019

Heidi stratila oboch rodičov a nemá sa o ňu kto starať. Najbližší je starý otec, no ten je starý mrzút a ťažko si zvykne na malé dievčatko, čo vyrastalo v meste. Pre oboch to nie je jednoduché.

 

Rozprávky na vianoce

Vydalo vydavateľstvo Ex Book, Bratislava 2019

Vianoce sú pre všetky deti kúzelnými sviatkami, ktorým predchádza obdobie plné vzrušujúceho a dobrodružného očakávania. Toto kúzlo prežívajú aj hrdinovia tejto nádhernej knižky.

 

Mária Števková - Psíček muzikant

Vydalo vydavateľstvo Buvik, Bratislava 2021

Lucinka je veľmi rada, že má psíka kamaráta. Je to malý Maxík, skáče ako kamzík. Lopta lieta, divy stvára, len aby sa s nimi hrala.

 

Ján Turan - O strašiačikovi, ktorý mal deduška

Vydalo vydavateľstvo Mladé letá, Bratislava 2018

Táto knižka je plná krátkych veselých básničiek a príbehov o strašiačikovi Bojkovi, o šikovnom deduškovi Meduškovi a o ich kamarátovi - prváčikovi Samkovi.

Zobraziť v: