Staršiu verziu webu nájdete TU.

Furmanská paráda 2022

Furmanskú parádu pripravujú naši chocholanskí furmani, obecný úrad Chocholná-Velčice, DHZ Chocholná-Večice a Zväz chovateľov koní na Slovensku už od roku 2006 s malou „prestávkou“ v roku 2020, kedy im to nebolo umožnené kvôli protipandemickým opatreniam.

 

Hlavnou myšlienkou podujatia je ukázať návštevníkom náročnú prácu koní a furmanov v lese. V sobotu 13. augusta 2022 sa v našej obci stretlo na 16. ročníku Furmanskej parády jedenásť súťažiacich furmanov so svojimi štvornohými pomocníkmi z rôznych častí Slovenska.

 

Skôr, ako začali preteky, predstavili sa tak, ako býva zvykom furmani so svojimi zverencami v slávnostnom sprievode po obci. Spoločnosť im robil aj starosta obce Ing. Ľubomír Škriečka. Veselú atmosféru v sprievode zabezpečila spevácka skupina Studienka aj mladý pár Filip Hodulík s heligónkou a pekným spevom Sandra Koláriková. Občania im mávali od svojich domovov a niektorí ponúkli aj kalíšok pálenky či koláčik. Bezpečnosť na cestách zabezpečovali naši hasiči.

O 10.30 hod. privítal na kolbisku v blízkosti futbalového ihriska furmanov, povozníkov aj návštevníkov podujatia starosta obce Chocholná-Velčice. Po slávnostnom zahájení sa mohutné kone s furmanmi zúčastnili na pretekoch pozostávajúcich z troch disciplín: furmanský slalom vozom, práca s drevom a ťažký ťah nazývaný aj ako kráľovská disciplína. Hodnotila sa každá disciplína samostatne aj celkový víťaz. Našu obec reprezentovali hlavní organizátori podujatia Jozef Matejík a Viliam Hodulík (foto dolu).

Prvú pozíciu v prvej disciplíne: furmanský slalom vozom, v ktorom rozhodoval najkratší čas získal so svojím dvojzáprahom Játy Patrik (Pšurnovice) (foto dolu), ako druhý skončil Tóth Tibor (Kolárovo), a na tretie miesto sa prebojoval Dobrotka Ľubo (Chrenovec-Brusno).

V disciplíne: prechod cez prekážky a práca s drevom, kde taktiež rozhodoval čas, navyšovaný o trestné body sa z prvého miesta potešil Blaško Pavol (Hronské Podhradie) (foto dolu), druhé miesto obsadil so svojimi štvornohými zverencami Dobrotka Ľubo a tretiu pozíciu obhájil Játy Patrik.

Po dvoch disciplínach si na chvíľu súťažiaci oddýchli pri guláši a návštevníci na kolbisku si pozreli zaujímavú ukážku lasovania v podaní nášho „kovboja“ Pavla Chorváta a Lucie Kordíkovej. Okrem atrapy teľaťa sa podarilo do lasa chytiť aj pár detí, ktoré mu ochotne asistovali.

V tretej súťažiacej disciplíne: ťažký ťah, v ktorej sa preverila sila aj súhra koní sa na prvej priečke umiestnil Dobrotka Ľubo, na druhej priečke Roman Štefan (Slatina nad Bebravou) a, ako tretí skončil Jurko Lukáš (Ľubovec).

Na dodržanie pravidiel dohliadali ako po minulé roky rozhodcovia zo Zväzu chovateľov koní na Slovensku Ing. Vladimír Šmelko a Ľubomír Kamas. Ing. František Grácz toto podujatie zaujímavo a pútavo moderoval.

Celkovým víťazom Furmanskej parády 2022 sa stal Dobrotka Ľubo s koňmi NN III Oidipus a Steiger Vulkan-7, na druhom mieste sa umiestnil Tóth Tibor s koňmi Csenge a Galopeur. Ako tretí skončil Játy Patrik s koňmi GD VI Litvor a Maček. Foto dolu zľava: Jozef Matejík (chocholanský furman), Dobrotka Ľubo a starosta obce Ing. Ľubomír Škriečka.

Počas furmanského dňa bolo pre divákov pripravené bohaté občerstvenie. Predajcovia stánkov ponúkali výrobky z dreva, prútia, klobúky a rôzne suveníry. Deti sa zabávali vozením v sedle koňa aj atrapy teľaťa alebo sa zmenili na rôzne bytosti, vďaka maľovaniu na tvár.

V tomto ročníku sa naši furmani rozhodli ponúknuť divákom ešte viac a pridať súťaž o najsilnejšieho koňa. Zúčastnilo sa nej 7 furmanov a samozrejme 7 statných koňov. Najsilnejším koňom sa stal kôň Catino patriaci furmanovi Haladejovi Jozefovi (foto dolu v strede), ktorý s bremenom potiahol najdlhšiu vzdialenosť a celkovo 63,65 m.

Na záver sa súťažiaci furmani pohostili občerstvením, ktorý zabezpečil obecný úrad, porozprávali sa so svojimi furmanskými priateľmi a v dobrej nálade odišli do svojich domovov.

Víťazom gratulujeme a veríme, že pekné výkony furmanov poskytli divákom naozaj veľkú „ furmanskú parádu“ . Napriek tomu, že dnes hrá vo svete hlavnú úlohu technika, stále sú miesta, kde sa stroje nedostanú, z toho dôvodu je prítomnosť koní v teréne nenahraditeľná. Počas pretekov sa disciplíny prispôsobovali tomu, čo  musia furmani zvládnuť v lese. S rozdielom, že na súťaži si dokážu vypočítať, čo ich čaká, kým v lese musia byť o niečo pozornejší a predvídavejší. Vážme si preto furmanov a ich ťažkú prácu.

Zaslúžené poďakovanie patrí našim furmanom Jozefovi Matejíkovi, Viliamovi Hodulíkovi, starostovi obce, zamestnancom obecného úradu, rozhodcom a posudzovateľom Zväzu chovateľov koní na Slovensku, DHZ Chochocholná-Velčice, Urbárnej obci Veľká Chocholná, sponzorom a mnohým ďalším dobrovoľníkom.

Tešíme sa na Vás opäť o rok!

Zobraziť v: