Staršiu verziu webu nájdete TU.

Cesta za legendami Komárna

Poslednú prázdninovú sobotu 03. 09. 2022 prijalo štyridsaťtri občanov pozvanie obecného úradu Chocholná-Velčice a zúčastnili sa na zaujímavej Ceste za legendami Komárna.

Divadelníci, folkloristi, umelci s dušou dobrodruha. Slovenskí rebeli – folklórom motivovaný súbor z Komárna pripravil pre našich výletníkov bohatý celodenný program. Jozef Černek predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Komárne, u ktorého sa zrodila myšlienka tohto projektu priateľsky privítal našich účastníkov fľaškou „Rebelovice“.

Ako prvé vyskúšali naši občania termálnu vodu na kúpalisku, ktorá má priaznivé účinky na kĺbové, reumatické a ženské choroby. Vonkajší areál ponúkal až sedem bazénov na rôzne spôsoby využitia. Plavecký, výukový, neplavecký a sedacie bazény. Deti, ale aj dospelí si užívali jazdu na vodnej šmýkačke alebo tobogáne.

Vo vode človek rýchlo vyhladne. A tak sa na poludnie presunuli naši výletníci v sprievode pána Černeka a Maríny Opálkovej, ktorí sprevádzali účastníkov zájazdu počas celého dňa, do blízkej reštaurácie a ochutnali miestnu špecialitu Jókaiho polievku (fazuľová polievka varená vo vývare z troch druhov mäsa) s domácim chlebom.

 

Pevnostný systém bol druhou zástavkou výletu. A bolo sa na čo pozerať, aj čo počúvať... Históriu tejto národnej kultúrnej pamiatky nám priblížili naši milí sprievodcovia, mimochodom hlavné postavy muzikálu, pútavým rozprávaním. Za zmienku určite treba spomenúť napríklad jedinečnosť pevnosti, ktorá spočíva nielen vo veľkosti objektov, ktoré boli schopné prijať aj 200 000 člennú armádu, ale aj to, že pevnosť nebola nikdy dobytá. Sprievodcovia rozprávali návštevníkom tiež zaujímavé povesti, príbehy, ktoré sa viažu s dejinami opevnenia.

Po prehliadke mohutného objektu sa výletníci usadili do vláčika, na ktorom sa previezli do susedného Maďarska do mesta Komárom a späť do Komárna k Domu Matice slovenskej. Tu si pozreli múzeum studenej vojny a expozíciu socialistického bytu.

Bolo by „hriechom“ ak by si naši občania nepozreli aj Baziliku sv. Ondreja, ktorá patrí medzi tie najväčšie na Slovensku.

Nasledoval „rozchod“ na kávičku či večeru, napríklad na Námestí generála Klapku. Kto mal záujem pozrel si aj Nádvorie Európy (foto dolu). Štyri desiatky pestrofarebných budov reprezentujú architektúru takmer všetkých európskych štátov. 

Mnohí si oddýchli na lavičkách pri fontáne Milénium. Foto dolu zľava: Ľudmila Vašková, Michal Kubis, Anna Petrová, Erika Hrizová a Marcela Lukšová.

Krásnym záverom dňa a neskutočným zážitkom bola pre všetkých účasť na muzikály Bosorka v Dome Matice slovenskej. Slovenskí rebeli sa predstavili unikátnym a bezchybným vystúpením. Výborné tanečné, herecké, hudobné vystúpenie doplnené krásnymi krojmi bolo niečo nezabudnuteľné. Odmenou pre všetkých účinkujúcich bol veľký potlesk od publika.

Potom... už len autobusom späť do obce, v spoločnosti nášho ochotného šoféra Petra Horňáka. Veríme, že si účastníci výletu odniesli len pekné spomienky a s výletom boli spokojní.  

Slovenským rebelom ďakujeme za krásny a nezabudnuteľný deň v najslnečnejšom meste Slovenska... Komárne. Prajeme im ešte veľa spokojných návštevníkov, divákov a ďalších námetov k novým predstaveniam.

Zobraziť v: